Bunkeris-galerija-namai

Berlyne penkiaaukštis mūras Antrojo pasaulinio karo metu tarnavo kaip slėptuvė oro antpuolių atveju. Kulkomis suvarpytos pastato sienos kaip tik ir liudija istorinį šio pastato reikšmingumą. Tačiau 1942m. miesto širdyje nacių suręsto bunkerio paskirtis dabar radikaliai pasikeista. Konversijos autorius – Jens Caper.

Šiandien koridorių labirintais garsėjantis bunkeris yra naudojamas asmeniniais ir meniniais tikslais. Čia reziduoja reklamos agentūros savininkas ir kolekcionierius Christian Boros su šeima, be to yra privati šiuolaikinio meno galerija. Parodų salės sudaro 3000 kv. m, o ant betoninio kubo viršūnės įrengtos gyvenamosios patalpos užima 500 kv. m.

Nuo 1990 m. kolekcionuojantis meno kūrinius Ch. Boros bunkerį įsigijo 2003 m. Iki tol pastatas buvo įvairiai pritaikomas. Po Trečiojo Reicho kapituliacijos sovietai bunkerį pavertė kalėjimu. Kiek vėliau VDR teritorijon patekęs kubas iš pradžių buvo naudojamas kaip vaisių ir daržovių sandėlis. Dėl puikios ventiliacijos ir šilumos čia ypač gerai išsilaikydavo tropiniai vaisiai, todėl tarp Rytų Berlyno gyventojų buvo žinomas kaip „bananų bunkeris“. Po Berlyno sienos griūties patalpas atrado pramogų organizatoriai ir įkūrė legendinį klubą „The Bunker“. Čia buvo techno ir fetišo vakarėliai. Kalbos apie juos netilo ir už Vokietijos sienų. 1995 m. čia įvyko žymusis „Sexperimenta“, o maždaug po metų atlaikė paskutinį reivą ir užsidarė.

Šiandien betoninis galerijų minimalizmas tapo tinkamai santūri terpė atsiskleisti meno kūriniams. Už 2 m pločio išorinių sienų yra įkurdinta apie 500 šiuolaikinio meno pavyzdžių, kurių autorystė priklauso tokiems menininkams kaip Damian Hirst, Olafur Eliasson, Elizabeth Peyton, Wolfgang Tillmans, Anselm Reyle, Manfred Pernice, Tobias Rehberger, John Bock, Wilhelm Sasnal, Michel Majerus. Didžiąją dalį kūrinių bunkerio erdvėse išstatė ar surinko patys meninkai, o kai kurie objektai netgi buvo specialiai ir sukurti būtent bunkeriui.

Galeriją aplankyti gali bet kas, tereikia iš anksto susitarti dėl vizito. Kiekvieną šeštadienį bunkeryje rengiamos dvi ekskursijos su vadovu.

Informacijos šaltinis: reallifeiselsewhere.blogspot.com

Facebook comments:

Nėra komentarų »

Dar nėra komentarų.

Šio įrašo komentarų RSS srautas. Citatos URL

Parašykite komentarą

Norėdami komentuoti, turite prisijungti.