Dešimtmečiai “Architektūros parkui”

Tomo Urbelionio (BFL) nuotr.

Tomo Urbelionio (BFL) nuotr.

Užupyje ir dalyje Vilniaus senamiesčio numatyti projektai, pagal kuriuos planuojama pastatyti gražių gyvenamųjų namų, įkurti parduotuvių, jaukių kavinių ir restoranų, menui eksponuoti skirtų erdvių, įrengti žaliuojančių skverelių su juose stovinčiomis skulptūromis, sukurti laisvalaikio zonų šeimoms ir dar daug kitų objektų.

Tačiau skambiai nupasakoto projekto darbų vis nesimato. Kiek gali užtrukti projekto įgyvendinimas, ir kas daroma šiuo metu, pasakojo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto plėtros departamento direktoriaus pavaduotoja Rūta Matonienė.

Kokioje stadijoje dabar yra projektas „Architektūros parkas“? Ar visi projektai parengti, patvirtinti?

„Architektūros parkas“ (AP) yra didelis ir ilgalaikis projektas, 78 ha teritorijoje vyksta keletas skirtingų veiklų. Viena iš jų – buvusios „Skaiteks“ gamyklos konversijos procesas. Šios gamyklos savininkai, būdami savivaldybės partneriai AP projekte, inicijavo teritorijos tarp Maironio, Aukštaičių, Paupio, Zarasų ir Polocko gatvių T-4 kvartalo detaliojo plano rengimą. Teritoriją planuoja savivaldybės įmonė „Vilniaus planas“.

Detalusis planas jau baigiamas, rudenį bus teikiamas tvirtinti miesto Tarybai. Tuo pačiu Kultūros ministerija nustatyta tvarka informavo UNESCO apie Vilniaus senamiestyje vykstantį didelės apimtie plėtros projektą.

Projektas buvo ne kartą pristatytas įvairioms paveldosaugos institucijoms, jam atlikta ICOMOS ekspertizė. Patvirtinus detalųjį planą, bus pradedami rengti pastatų techniniai projektai. Projektavimas vyks dar ir kitais metais. Rengiamasi buvusios gamyklos teritorijos žemės valymo darbams, kuriems siekiama gauti Europos Sąjungos paramą.

Kiti projekto partneriai – akcinė bendrovė „Audėjas“ – ką tik pradėjo rengti savo fabriko detalųjį planą. Planavimo darbai vyks dar ir kitais metais. Uždaroji akcinė bendrovė „Markučiai“, mūsų žiniomis, taip pat galvoja pradėti savo teritorijos planavimo darbus.

AP teritorijoje vyksta ir kiti darbai („Belmonto loftai“), kuriuos organizuoja investuotojai, formaliai nedalyvaujantys AP veikloje ir nepasirašę su savivaldybe ketinimų dalyvauti AP projekte.

Ar jau yra numatyti visi projekto investuotojai?

Projekto struktūra netradicinė, savivaldybė turi ketinimą dirbti kartu su keliais teritorijoje esančių didžiausių gamyklų savininkais su tikslu paskatinti kuo spartesnį ir aktyvesnį konversijos procesą.

Mes neieškome investuotojų, mes padedame investuotojams sukurti patrauklius projektus, konvertuoti gamyklų teritorijas, sukurti šiuolaikinį rajoną su gera vieša infrastruktūra ir kokybiška architektūra.

Kokios investicijos bus, numatoma, padarytos?

Savivaldybės investicijos planuojamos tik į viešą infrastruktūrą, tokią kaip Misionierių sodų tvarkymas, gatvių rekonstrukcija, Vilnios pakrančių tvarkymas, dviračių ir pėsčiųjų takas iš Senamiesčio į Pavilnių parką ir panašiai.

Su pirmuoju AP etapu kitais metais planuojamos investicijos į Aukštaičių g. tvarkymą, Misionierių sodų techninio projekto rengimą ir kasdienę priežiūrą, viešos erdvės palei Vilnios upę techninio projekto rengimą. Čia tik artimiausi darbai, kurių kainą žinosime pasirengę techninius projektus.

Kada bus vykdomi / baigti darbai? Projekto apraše rašoma, kad tikėtasi projektą baigti iki 2013-ųjų – kodėl nesisekė spėti su terminais?

Jokių AP projekto įgyvendinimo terminų savivaldybė nebuvo nustačiusi. Tokio masto projektai Europoje vyksta 20 ir daugiau metų, ir jų tempas priklauso nuo palankių ekonominių aplinkybių.

Mes savo ruožtu įgyvendiname dabar dar tik pirmąjį AP etapą, „Skaiteks“ gamyklos pertvarką. Kitų etapų realizavimas priklausys ir nuo projekto partnerių finansinių galimybių, ir nuo savivaldybės pajėgumo. Tačiau jau dabar akivaizdu, kad sėkmingas pirmasis pavyzdys skatina ir kitus partnerius pradėti aktyviau veikti.

Gal planuojama anksčiau sutvarkyti Kūdrų parką?

Misionierių sodai (jūsų vadinamas Kūdrų parkas) jau nėra apžėlęs, jis šiemet priskirtas prižiūrėti įmonei „Vilniaus miesto parkai“, kuri tą priežiūrą jau atlieka. Metų pabaigoje planuojame pradėti rengti šio istorinio želdyno tvarkymo techninį projektą pagal konkursą laimėjusius projektinius siūlymus.

Informacijos šaltinis: www.diena.lt

Facebook comments:

Nėra komentarų »

Dar nėra komentarų.

Šio įrašo komentarų RSS srautas. Citatos URL

Parašykite komentarą

Norėdami komentuoti, turite prisijungti.