Maži dideli namai

Tikriausiai praėjo tie laikai, kai 50 kv. m nesiekiantį buto plotą didybės manijos apimti kažkodėl laikėme per menku. Besikeičiantis požiūris ypač matyti ir iš paskutiniu metu nekilnojamojo turto rinkoje padidėjusios mažų būstų paklausos. Palengva, tačiau tolydžiai ir užtikrintai ryškėjantis mažo būsto poreikis byloja, jog dalis tautiečių racionaliai žvelgia į patalpas ir mokosi, perimdami vakarietiškus įpročius. Pastarieji jau senokai įvertino mažo būsto privalumus ir ne vienerius metus keliasi į nedideles erdves.

Vakariečiai netarnauja namams

„Daugelis Vakarų Europos didžiųjų miestų gyventojų su dideliais kaštais susijusias problemas sprendžia paprastai. Dažnas Didžiojoje Britanijoje, Olandijoje ar Skandinavijos valstybėse besiglaudžiantis pilietis gyvenimui, darbui ar kūrybai renkasi nedidelio ploto, kompaktišką, tačiau gerai suplanuotą ir visus poreikiu atitinkantį būstą“, – teigia „Devyni architektai“ architektė Jurgita Liubartaitė.

Pasak jos, šiuolaikiniam, dinamiškam, karjera užimtam metropolio gyventojui ypač svarbu, kad būstas nepareikalautų per daug dėmesio, ypatingų investicijų bei išskirtinės priežiūros. Architektė laikosi nuomonės, jog namų ruoša neturi apsunkinti, priešingu atveju, tampame savo namų įkaitais.

„Žmogus neprivalo tarnauti namams, tai namai turi padėti mums jaustis patogiai. Manau, kad mažas būstas kaip tik ir atitinka šį kriterijų. Nedidelis plotas yra ekonomiškas – tokį paprasčiau įsigyti, be to, jis pasižymi mažomis išlaikymo sąnaudomis, nedaug reikalaujančia kasdiene ruoša. Sales išlaikyti brangu, be to, tai atima daug jėgų ir laiko“, – šypsosi J. Liubartaitė.

Lietuvaičių pasirinkimas – kompaktiškas būstas

„Nedidelių patalpų paklausa nemažėja ne tik Europoje. Lietuvos nekilnojamojo turto rinkoje ši tendencija irgi egzistuoja. Tokį pasirinkimą lemia ne tik mada, bet ir ribotos finansinės galimybės“, – sako Armina Gurskaitė, „RE/MAX Baltic“ regiono direktoriaus pavaduotoja.

Maži būstai yra paklausūs jaunų šeimų, mobilaus, daug dirbančio jaunimo tarpe. Juose mėgsta apsistoti ir užsieniečiai, gyvenantys ar dirbantys Lietuvoje. Pasak A. Gurskaitės, šis kontigentas jau įsisąmonino, jog didelės gyvenamosios patalpos mieste – prabangos reikalas, todėl kūrybiškai išnaudoja mažus plotus. Tokių studijos tipo butų nemažai galime aptikti Vilniaus Senamiestyje, Centre, Užupyje ar Naujamiestyje. Pastarajame vis labiau populiarėja loftų koncepcija bei didėja jų pasiūla, o tokio tipo patalpos – kaip tik puiki erdvė moderniam kūrybiškumui pasireikšti.

„Maži loftai turi viską, ko reikia, norint turėti daug mažame plote. Nestandartinėse erdvėse su aukštomis lubomis galima įsirengti antresolę (papildomą perdengimą) ir gerokai praplėsti erdvę, antra vertus, loftams būdingas itin taupus išlaikymas“, – teigia Andrius Voišnis, pirmųjų mažų loftų Lietuvoje, „Mini Lofts“, vystytojas.

Svarbus kruopštus planavimas

„Mažumas nebūtinai turi reikšti prastą kokybę. Man jis asocijuojasi su paprastumu, jaukumu, ji teikia malonų jausmą, kad viskas yra po ranka. Taigi nedidelio ir patogaus ploto sąvoka yra pilnai suderinama“, – pažymi J. Liubartaitė.

Pasak jos,  kamerinės erdvės patogumas priklauso nuo logiško planavimo ir ergonomiško sutvarkymo. Kadangi nedideliame plote reikšmingas kiekvienas kvadratinis metras, erdvę tenka paversti itin funkcionalia, ją išgryninti, kad išnaudoti reikia kiekvieną kampelį, išvengiant daiktų ir pertvarų. Turi būti laikomasi principo kaip įmanoma talpiau ir paprasčiau.

„Mažo būsto privalumas – likvidumas. Nedidelės erdvės ne tik pasižymi mažesniais eksploatacijos kaštais, tačiau ir skatina kūrybiškumą. Ribota erdvė ne riboja, o priešingai, tik pakursto fantaziją. Juk siekiant kuo funkcionaliau išnaudoti turimą plotą reikalingas išradingumas“, – kolegei antrina šiuo metu Bolivijoje apsistojusi architektė Renata Sinkevičiūtė.

Jokių nereikalingų rakandų

Įsirengiant svarbus ne tik išradingumas, bet ir racionalumas. Reikia nepamiršti, kad jus turi supti tik patys reikalingiausi daiktai. Architektės teigimu, dažnai dideliame būste, kur erdvės apstu, dažnai pradedame kaupti įvairius ne visai reikalingus rakandus. Maži namai nuo tokio apsikrovimo daiktais apsaugo, jiems paprasčiausiai čia neatsiranda vietos.

Taigi, išvada paprasta, kuo daugiau turi erdvės, tuo mažiau reikia galvoti, kaip jos pernelyg neužpildyt. Galbūt dėl didelio būsto savininkai rizikuoja jį paversto mažai naudojamų baldų ir daiktų sandėliu. Tačiau tie, kurie apgyvendina mažą erdvę, dažniausiai apgalvoja ir įdarbina kiekvieną detalę, renkasi minimalistinį, patalpų nemažinantį dekorą. Dėl šios priežasties namai išlieka švarūs, neužgriozdinti nereikalingais daiktais, su tiek vertikalia, tiek horizontalia kryptimi išnaudota erdve.

Informacijos šaltinis: www.15min.lt

Facebook comments:

Nėra komentarų »

Dar nėra komentarų.

Šio įrašo komentarų RSS srautas. Citatos URL

Parašykite komentarą

Norėdami komentuoti, turite prisijungti.